Polskie morze Bałtyckie.

Kołobrzeg

Kołobrzeg to jedno z najstarszych miast Pomorza. Miasto zajmuje powierzchnię 25,67km. Zamieszkuje go blisko 50 000 osób. Rocznie przyjeżdża tu blisko 300 000 turystów. W ciągu roku zaś Kołobrzeg odwiedza blisko 1 000 000 osób! Zobacz, co takiego jest w Kołobrzegu, że tak chętnie króluje w planach wakacyjnych Polaków i nie tylko.

Położenie & historia Kołobrzegu

Miejscowość znajduje się na obszarze północno-zachodniej Polski i należy do województwa zachodniopomorskiego. Posiada ono bezpośredni posiada bezpośredni dostęp do morza na długości 11 km. Historia jego powstania sięga wieku VIII i jest mocno związana z pozyskiwaniem soli z wody morskiej. Z biegiem czasu miasto to nabrało zupełnie innego charakteru. Otóż odkryto, że występująca tam solanka jest bogata w bardzo ważne ze zdrowotnego punktu widzenia pierwiastki takie jak chociażby: jod, sód, żelazo czy magnez. Fakt ten zaczęto wykorzystywać do budowy licznych ośrodków kąpieli solankowych. W dość krótkim czasie Kołobrzeg zaczął funkcjonować jako jedno z bardziej znanych uzdrowisk. Obecnie również leczy się tutaj choroby ze strony górnych dróg oddechowych, układu krążenia i ruchu (stawy).

Atrakcje w Kołobrzegu

W bardzo szybkim tempie miasto zmienia swoje oblicze na coraz bardziej atrakcyjne dla turystów. Władze miasta dbają już nie tylko o samą rozrywkę. Starają się również, by Kołobrzeg był miejscem, gdzie można odpocząć wśród miejskiej zieleni. Stąd też obecności licznych skwerów z ławeczkami czy parków. I tu pojawia się też jedna z prostszych atrakcji kołobrzeskich. Mianowicie jest nią Aleja Nadmorska czyli forma promenady z której można podziwiać zarówno pobliską plażę, jak i przepiękny Park im. Stefana Żeromskiego. Miłośnicy wędkowania również nie będą się tu nudzić i na pewno nie wyjadą z pustymi rękoma. Wystarczy, że zarzucą swoje wędki w Parsęcie lub wydzielonych specjalnie dla nich miejscach nad morzem. Lubiący aktywnie spędzać czas wolny mogą z kolei skorzystać z takich obiektów rozrywkowych, jak: klub bilardowy, kręgielnia, strzelnica sportowa czy park linowy.

Kołobrzeg nie zapomina też o tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez zwiedzania. Na nich czekają takie obiekty jak:

  • Latarnia morska z 1945roku;
  • Muzeum Oręża Polskiego z 1963roku z niezwykle interesującym Skansenem Morskim, gdzie można oglądać okręty ORP Fala, ORP Władysławowo oraz fragmenty ORP Burza;
  • Reduta solna (fragment zabudowy obronnej miasta) wybudowana w latach 1832-1836.

Imprezy nad morzem

Na gości czeka też pokaźny pakiet lokalnych imprez i wydarzeń kulturalno – rozrywkowych. Są to głównie występy na żywo, ale nie tylko. Będąc w Kołobrzegu w lipcu można na przykład wziąć udział w turnieju tenisa lub koszykówki miejskiej. Nasze pociechy mogą z kolei uczestniczyć w licznych, przygotowanych specjalnie  z myślą o nich, warsztatach plastycznych tematycznych.

Sporo emocji, a na pewno ogromną dawkę dobrego humoru otrzymają ci, którzy zdecydują się wziąć udział w Kołobrzeskiej Nocy Kabaretowej. To cykliczna impreza, na którą zapraszane są najlepsze kabarety w Polsce. W tym roku będzie to już piąta odsłona tego festiwalu dobrego humoru. Odbędzie się ona 19 lipca. Na scenie będzie można zobaczyć m.in. kabarety: Paranienormalni, Kabaret Skeczów Męczących. Swój udział zapowiedzieli również Artur Barciś i Cezary Żak. Z kolei planując wakacje w sierpniu, można m.in. wziąć udział w takich imprezach jak:  

  • III Kołobrzeski Festiwal Filmowy – 07-10.08.2014;
  • X Spotkanie Pojazdów Zabytkowych  – 15-17.08.2014;
  • i absolutny hit czyli XV Zawody Jazdy Rowerem Po Desce Na Wodzie – 09.08.2014.

Formy turystyki w Kołobrzegu

Kołobrzeg to miejsce, które oferuje gościom nieskończenie wiele atrakcji. Wśród nich są również bardzo atrakcyjne szlaki piesze. Można je pokonywać tradycyjnie lub czyniąc z wycieczki marsz po zdrowie – czyli wyruszając w drogę z kijkami (słynny Nordic Walking). Jednym z ciekawszych tego typu tras to międzynarodowy europejski Szlak Czerwony E-9. Przez Kołobrzeg przechodzi jedynie jego niewielki fragment (ok 12-kilometrowy). Inną propozycją jest między innymi Szlak im. J. Frankowskiego. Pozwala on na zobaczenie takich ciekawych miejsc czy obiektów, jak chociażby Muzeum Oręża Polskiego, kamienica mieszczańska z XV w. Czy zabytkowa latarnia z 1945 roku. Przez Kołobrzeg przebiegają również dwa ważne szlaki rowerowe szlak EuroVelo 10 przebiegający wokół całego basenu Morza Bałtyckiego oraz szlak Bike the Baltic łączący Szwecję z Pomorzem. Wiele mogą tu skorzystać także amatorzy kajakarstwa. Na nich czeka łagodna, ale piękna trasa po rzece Parsęta. Miłośnicy wiosłowania mają do pokonania blisko 157 km.

Noclegi nad morzem w Kołobrzegu

Fakt, iż Kołobrzeg jest tak popularną miejscowością nadbałtycką, zmusza do zadbania o wygody przybywających tu masowo turystów. Stąd też oferta na noclegi Kołobrzeg (np. w portalu Wyskocz na Wakacje) nie pozostawia nikogo bez idealnego dla niego miejsca noclegowego. Największym faworytem pod względem ilości oferowanych miejsc są kwatery Kołobrzeskie. Do dyspozycji turystów są tu również hotele i pensjonaty, łącznie blisko 4000 miejsc noclegowych. Poza tym goście mogą skorzystać z propozycji, jakimi są tanie noclegi w Kołobrzegu.

W ich skład wchodzą motele, campingi oraz schroniska młodzieżowe, które łącznie zapewniają 670 miejsc noclegowych. Nie brak tu również i takich obiektów jak ośrodki o charakterze uzdrowiskowym oraz obiekty Wellness & Spa. Obecnie często mówi się, że Kołobrzeg jest stolicą ośrodków SPA, a na pewno trend ten każdego roku robi się coraz silnieejszy.

 

Dodaj komentarz