Polskie morze.

Krynica Morska

Krynica Morska dzięki swojej nietypowej lokalizacji zawsze stanowiła ważny ośrodek dla naszego kraju. Przez wiele lat jednak nie funkcjonowała jako oddzielne miasto, a zawsze wchodziła w zespół innego, dużego ośrodka. Obecnie jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów nadmorskich z kilku ważnych powodów ? jesteś ciekawy? Zapoznaj się z atrakcjami z tego terenu i zobacz, gdzie się zatrzymać na nocleg.

Położenie

Krynica Morska mieści w się w województwie pomorskim. Jest położona między Gdańskiem, a granicą naszego państwa. Między terenami rozpościera się Zatoka Gdańska oraz Zalew Wiślany. Właśnie z tego powodu można zaznać bardzo wiele atrakcji wodnych, o których można przeczytać w dalszej części wpisu.

Krynica Morska to miejsce, do którego można się dostać drogą 501 lub.. morską. Tereny wokół miasta są bardzo malownicze i można się tam rzeczywiście zrelaksować i odpocząć od codziennych problemów.

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z XV wieku. Jednak wtedy próżno szukać nazwy ?Krynica Morska? ? te obszary nosiły niemieckojęzyczne miano ?Kahlberg?. Jak wspominaliśmy, miasto bardzo długo istniało za sprawą przynależności do innych terenów. Od 1466 roku było własnością Gdańska, po 1842 roku przeszła w ręce Elbląga. W mieście mimo tak dużego wieku, nie zachowały się znaczące zabytki, być może dlatego, że nigdy te tereny nie były zbyt istotne dla handlu czy mieszkańców.

Dopiero po II Wojnie Światowej rozbudowano połączenia morskie, a port rybacko-jachtowy zaczął zdobywać na znaczeniu. Wtedy też zaczęły się istotne inwestycje w mieście, które przetrwały po dziś dzień.

Po II Wojnie Światowej były też istotne zmiany dla samej nazwy miejscowości. Początkowo używano określenia ?Łysa Góra?, dwa lata po zakończeniu wojny zmieniono ją na ?Łysica?. Natomiast znaną po dzisiaj nazwę ?Krynica Morska? ustanowiono dopiero w 1958 roku.

Atrakcje

W Krynicy Morskiej najstarszym zabytkiem, jaki można tam spotkać jest kościół z 1938 roku, a także Latarnia Morska, która zaczęła funkcjonować dopiero w 1951 roku. Czyli zaraz po tym, jak rozszerzono różnego typu połączenia morskie w porcie.

Jednak, nie ma co się oszukiwać, najczęściej turyści, którzy udają się do miasta kierują się przede wszystkim faktem, że można tam odpocząć i zrelaksować się. Stosunkowo mała Krynica Morska oferuje pas sięgający dwóch kilometrów plaży z kąpieliskiem, które jest czynne od 24. czerwca aż do 31. sierpnia. Za sprawą bardzo bogatej bazy noclegowej, każdy znajdzie tutaj nocleg na swoją kieszeń. Do wyboru są pola kempingowe, namiotowe po ośrodki wczasowe oraz luksusowe hotele.

W Krynicy Morskiej znajduje się też ulica.. Teleexpressu – jedyna taka w Polsce. Być może nie jest to kluczowy element, dla którego przyjeżdżają tutaj turyści, ale miejsce to cieszy się zainteresowaniem. Z innych, ciekawych miejsc należy zaliczyć także cmentarz żołnierzy radzieckich.

Należy też wspomnieć coś więcej o żegludze oraz porcie. W okresie wakacyjnym kursuje wiele połączeń statków przybrzeżnych, które umożliwiają zwiedzenie drogą morską Zatoki Gdańskiej i okolic. Jednak coraz więcej osób przyjeżdża także do Krynicy Morskiej by żeglować na Zalewie Wiślanym.

Ostatnią istotną atrakcją, o jakich można przeczytać w przewodnikach turystycznych jest Wielbłądzi Grzbiet. Nazwa bardzo tajemnicza, a mówi o najwyższym szczycie Mierzei Wiślanej. Warto też wiedzieć, że jest to najwyższa wydma w Europie! Droga do tego miejsca znajduje się na żółtym szlaku turystycznym, około 30- 40 minut spacerem z centrum miasta. Jednak będąc w Krynicy Morskiej warto też zwiedzić okoliczne miejsca ? sam Gdańsk jest oddalony o godzinę jazdy samochodem, a kryje w sobie równie piękne miejsca oraz ciekawe zabytki. Odwiedzić można także Elbląg, który posiada jedną z najpiękniejszych Bram Targowych pochodzącą z XIV wieku!

Noclegi

Aby móc skorzystać z tych wszystkich niezwykłych atrakcji warto zatrzymać się w Krynicy na dłużej. Skoro o dłuższym pobycie mowa, to kłaniają się również noclegi Krynica Morska. Miejscowość ta daje nam pod tym względem dużo możliwości. Do najtańszych należą jednak w ogromnej mierze prywatne kwatery Krynica Morska oferowane przez właścicieli pięknie utrzymanych domów i willi. Co ciekawe większość ich znajduje się centrum miasta (!). Na turystów czekają również malowniczo usytuowane gospodarstwa agroturystyczne.

 

Dodaj komentarz