Morze Bałtyckie.

Łeba

 

Łeba może pochwalić się swoją historią jeszcze z czasów przed Chrystusem. Wszystkie dowody na istnienie osad w tamtych latach można znaleźć na samym terenie. Epoka brązu, działania natury nie tylko ukształtowały teren, ale i miały bardzo duży wpływ na ludność, która napływała na te tereny, a także je opuszczała. Bez wątpienia Łeba jest jednym z bardziej interesujących pod względem historii miast w Polsce!

Położenie

Łeba to miasto, gmina, która jest położona na Wybrzeżu Słowiańskim w powiecie lęborskim. Dostęp do Morza Bałtyckiego jest bardzo istotnym elementem w życiu mieszkańców, ponieważ funkcjonuje tutaj port, a także kąpielisko, które jest dostępne dla turystów.

Patrząc na mapę widzimy też, że Łeba leży między dwoma Parkami Krajobrazowymi ? Słowiańskim Parkiem Narodowym z Jeziorem Łebskim i znanymi ruchomymi piaskami, a Rezerwatem Przyrody. By dostać się do Łeby, należy kierować się na drogę 214.

Historia

Historia tego miasta sięga być może już czasów, które są datowane na 1000 r. p. n. e. Tak wynika z linii brzegu oraz licznym grodziskom, które są zachowane w bardzo dobrym stanie. Całe ukształtowanie terenu powstało w wyniku działania natury i sił ziemskich.

Groty obronne, które znajdują się w linii brzegu pochodzą z epoki brązu. Jednak nie tylko to jest ciekawe na tych terenach. Prawdopodobnie wielu z Was zna słynny krąg kamienny ze Stonehenge? W Polsce możemy pochwalić się podobnym ? jednak nie tak dużym, właśnie na terenie Łeby. Kamienny krąg, a raczej cmentarzysko cieszy się tak samo dużym zainteresowaniem, jak pobliskie parki przyrody.

Na terenach  Łeby zamieszkały różne nacje ? pierwszą, znaną w historii są Goci, jednak szybko opuścili miasto i oddali tereny Słowianom, który się tutaj osiedlili w V wieku. Z tych czasów zachowały się różnego typu pamiątki, na których widnieje język kaszubski. Podobnie, jak na pobliskich terenach, Łeba została zaatakowana przez niemieckie kolonie w XIII wieku. Następnie atak szwedzki oraz II Wojna Światowa miała delikatny wpływ na wygląd całego miasteczka.

Do ciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w Łebie można zaliczyć trzęsienie ziemi w 1912 roku ? było to jedyne zanotowane zjawisko. Miasto było także uzdrowiskiem ? przyjeżdżali do niego kuracjusze z problemami oddechowymi i przemiany materii.

Atrakcje

Poza dostępem do morza, piaszczystą plażą, wyznaczonymi kąpieliskami i portem dla wczasowiczów, którzy skuszą się na odpoczynek w Łebie czeka także wiele innych atrakcji. Ludzie, którzy tutaj przyjeżdżają, korzystają z okazji i zwiedzają pobliskie tereny zielone oraz parki. Największą popularnością cieszą się ruchome piaski (ruchome wydmy), które są częścią Słowiańskiego Parku Narodowego. Jednak poza okazami naturalnymi w okresie wakacyjnym czekają inne, równie ciekawe atrakcje!

W Łebie ma miejsce Allegro Cup, czyli zawody windsurfingowe, które są przepustką do Pucharu Europy w Formule Windsurfing. W wakacje są także dostępne dwa lunaparki, które mają przystosowane atrakcje zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Miło spędzić czas można też w ŁebaPark ? czyli parku dinozaurów, który został otwarty w 2010 roku i do tej pory jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Rozrywki zazna się także w labiryncie 3D!

Jednak nie tylko czekają na nas sezonowe atrakcje. Łeba to też historia, zabytki i bardzo ciekawa architektura. Można podziwiać chatki rybackie, ruiny kościołów czy całe zachowane obiekty. Ponadto można tutaj odkryć dziedzictwa Słowian z okolic V wieku i nieco późniejszych czasów.

Jak widać Łeba nie jest tylko nowoczesnym miejscem, w którym można świetnie się bawić i czerpać życie dużymi garściami, ale i historią, duchem dawnych czasów i niezwykłych, zachowanych w bardzo dobrym stanie budynków.

Noclegi

Łeba posiada również dobrze przygotowaną bazę noclegową. To, co oferuje Łeba swoim gościom to przede wszystkim noclegi nad morzem po bardzo przystępnych cenach. Wśród dostępnych ofert, znajdują się między innymi niewielkie, ale bardzo malownicze ośrodki wczasowe z cenami za nocleg rozpoczynającymi się od 30zł od osoby. Zdecydowanie najtańsze kwatery Łeba to pokoje gościnne, gdzie ceny za nocleg rozpoczynają się od 20zł od osoby.

Dodaj komentarz