Widok z plaży w Międzyzdrojach.

Międzyzdroje

 

Międzyzdroje kojarzą się głównie z Aleją Gwiazd i corocznym festiwalem. Jednak zanim stało się modnym kurortem nadmorskim, było po prostu wioską rybacką, która przechodziła z rąk do rąk. Dopiero jego moce oraz potencjał odkryli.. Anglicy. Jak to się stało? Jak możecie się domyślać, historia tego miejsca jest niezwykle interesująca!

Położenie

Międzyzdroje leży około 13 kilometrów od Świnoujścia. Mieści się w województwie zachodniopomorskim, powiecie kamieńskim. Na co dzień jest zamieszkiwana przez zaledwie 5 500 ludzi, a ich domy znajdują się na wyspie Wolin. Miasto leży w otoczeniu jeziora oraz zatoki Zalewu Szczecińskiego.

Zaraz obok pięknych terenów nadmorskich i odwiedzaną przez każdego turystę Alei Gwiazd znajduje się Woliński Park Narodowy, który jest dziedzictwem naszego kraju. Dlatego również cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią. Jednak czy wiecie, że zanim Międzyzdroje na dobre wpisały się w mapę Polski, przechodziły z rąk do rąk? Gdyby historia inaczej się potoczyła, moglibyśmy teraz mówić o niemieckim Misdroy?

Historia

Znana nam historia tego miejsca sięga po XII wiek. Wówczas na tych terenach żyły ze sobą dwie osady ? Żelazo oraz Kąpieńce. Nikomu nie przeszkadzały, ani nie były zagrożeniem. Jakiś czas później, bo w kolejnym wieku powstała tutaj Karczma, która była miejscem spotkań na trakcie handlowym. W ten sposób Międzyzdroje zaczęły zyskiwać na znaczeniu, a także się bogacić. Jednak dobra passa tego miejsca nie trwała zbyt długo.

Jak większość nadmorskich osad, również i Międzyzdroje nie uchowały się w trakcie wojny trzydziestoletniej ze Szwecją. Prawdę mówiąc, trafiła w ich ręce. To był początek zawirowanej historii, która swój pozytywny finał miała po II Wojnie Światowej. Od Szwedów to Prusy przejęły Międzyzdroje i wtedy zaczęły się dziać pierwsze transformacje.

W XVIII wieku do Międzyzdrojów trafiła ludność Anglii ? poznali oni miasto, zaznali kąpieli morskich i rozsławili ten punkt na całą Europę ? bardzo skutecznie. Stąd w XIX wieku z wioski rybackiej, zaczęła się kształtować miejscowość nadmorska. Powstały pierwsze obiekty turystyczne, wydzielono plażę dla gości, a także obiekty kąpielowe. Następnie odkryto złoża solanki, a także wybudowano promenadę, która stoi po dziś dzień.

II Wojna Światowa na szczęście nie przyniosła praktycznie żadnych zniszczeń. Miasto uchowało się w niemal idealnym stanie, bo cieszyło się sympatią Europejczyków, a przecież o takie kurorty się dba!

Atrakcje

Największą atrakcją, o której jest zawsze głośno w prasie i telewizji w okresie letnim jest Europejski Festiwal Gwiazd. Promenada, która jednocześnie jest Aleją Celebrytów, powstała z myślą o Hollywoodzkich ulicach, gdzie gwiazdy filmów mają swoje miejsce. Podobnie jest i tutaj. Co roku powstają kolejne pomniki, a sami zainteresowani chętnie odwiedzają Międzyzdroje, pozują do zdjęć ze swoimi fanami i bardzo dobrze się bawią!

Jednak poza sławną Aleją Gwiazd są także inne atrakcje, które w równie mocno przyciągają tutaj turystów. Woliński Park Narodowy ma do zaoferowania Zagrody Pokazowe z.. Żubrami! Ale i muzeum przyrody i piękne pomniki, które często są wykorzystywane w książkach do przyrody czy biologii.

Dużą popularnością cieszy się też odpowiednik Madame Tussaud ? gabinet figur woskowych polskich gwiazd kina i muzyki. Co prawda nie możemy pochwalić się tyloma okazami, jakie możemy spotkać w zagranicznych muzeach, ale miejsce stale się rozwija i zaskakuje swoich gości.

W Międzyzdrojach mieszczą się też zabytkowe budynki, ich architektura zachęca do zwiedzania i robienia pięknych zdjęć, ponadto w mieście znajdują się dwa punkty widokowe, które ukazują panoramę tego miejsca, a także niesamowite widoki na morze. Chcąc odwiedzić tę miejscowość nie trzeba też martwić się o bazę noclegową ? jest jej tutaj pod dostatek!

Noclegi

Międzyzdroje dba nie tylko o zapewnienie swoim gościom rozrywki, ale również o ich wygodę. Dlatego przygotowało dla nich bogatą ofertę niedrogich noclegów.  Turyści, których interesuje opcja tanie noclegi Międzyzdroje mogą wybierać między kompleksami sympatycznych domków letniskowych, a przytulnymi pokojami gościnnymi. Pierwsza opcja to ceny rozpoczynające się od kwoty 30zł, druga od 40zł. Równie niedrogie ma prywatne kwatery Międzyzdroje, w których przenocujemy już od 36zł od osoby.

Dodaj komentarz