Polskie morze.

Świnoujście

Świnoujście jest jednym z nielicznych miast w Polsce, którego powierzchnia każdego roku się powiększa. Dzieje się to za sprawą prądów morskich, które gromadzą piasek przy brzegach wysp i włączają się na dobre. Ponadto, miasto jest zlokalizowane na wielu wyspach, co jest bardzo niespotykane, ale i niezwykle interesujące. Być może jest to jeden z powodów, dla których tak wielu turystów odwiedza te miejsce i szuka tutaj kwater i miejsca na swój nocleg i wypoczynek.

Położenie Świnoujścia

Świnoujście jest miastem, które położone jest w północnej części Polski. Jak wiele miast w tych rejonach, ma dojście do morza oraz swojej plaży. Leży w województwie zachodniopomorskim w bardzo bliskiej odległości od Szczecina ? czyli jednego z największych miast w tym rejonie. Znakiem szczególnym Świnoujścia jest jego rzeczywiste położenie ? i mamy tutaj na myśli podłoże i otoczenie. Mieści się bowiem na wielu wyspach: trzech dużych (Uznam, Wolin i Larsibór) oraz około czterdziestu mniejszych. Jak też wspominaliśmy, za sprawą prądów morskich, Świnoujście z roku na rok staje się coraz większe – może nie są to duże powierzchnie, jednak taka praca natury ma pozytywny wpływ na środowisko.

Miasto leży przy cieśninie Świna, zaraz obok Zalewu Szczecińskiego. Poza dostępem do wody oraz kąpieliska, na jego terenie są lasy, w których można spotkać wiele pomników przyrody.

Historia  Świnoujścia

Miasto może się pochwalić wieloletnią historią. Według archeologicznych znalezisk, pierwsi ludzie spotkali Świnoujście na swojej drodze jakieś 5 tysięcy lat temu! Jednakże zapiski dotyczące miasta pochodzą dopiero w XII wieku. Wynika z nich, że Mieszko I, który był pierwszym władcą naszego państwa włączył te tereny do siebie.

Świnoujście cały czas było rozbudowywane, ulepszane i stale coś się w nim działo. Niestety nie zawsze były to dobre rzeczy: najazdy wrogich armii oraz II Wojna Światowa miały wpływ na dzisiejszy wygląd miasta, jednak przyczyniły się też do dużych znalezisk!

Wszystko zaczęło się od rozbudowy portu w XIX wieku. Wówczas zbudowano latarnię morską, która jest poniekąd wizytówką miasta. Zaraz po tym odkryto złoża solanki i borowiny, co przyczyniło się do uzdrowiskowego charakteru Świnoujścia. W tym czasie przyłączono kolej i stworzono połączenie z Berlinem.

Atrakcje w Świnoujściu

Miasto może się pochwalić nie tylko zabytkową budową, ale i bardzo przyjemnym charakterem. Większość budynków pochodzi z dawnych czasów, gdy Świnoujście było tylko wioską rybacką i portową. Dlatego przeważająca część architektury to niska zabudowa.

Jednak ludzie, którzy pierwszy raz odwiedzają to miasto, skupiają się przede wszystkim na takich atrakcjach jak: kąpielisko, pięknie rozbudowany port, który cały czas ma elementy historyczne, a także zabytki. Piękny Park Zdrojowy, który skrada serce, promenada oddzielająca pas nadmorski od zieleni miejskiej.

Jak też wspominaliśmy, w lasach można spotkać niezwykle wiele pomników przyrody, ale spacerując po mieście, znajdziemy też pomniki narodowe, budynki, których historia sięga poprzedniego wieku, ale i nie tylko! Latarnia morska jest skutecznym wabikiem dla osób, które fascynują się tego typu budowlami. Ale pamiętajcie, że jeżeli będziecie w Świnoujściu, nie zapomnijcie też o różnych kościołach i kapliczkach – jest ich tutaj wręcz niezliczona ilość. Różnią się charakterem, typem budownictwa, a także użytych materiałów. Ponadto, znajdziecie tam też cmentarz ewangelicki czy chatki rybackie, które stanowią już tylko atrakcje miejską, której nikt nie zamieszkuje.

Turystyka nadmorska

Turystyka w mieście, w odróżnieniu od innych nadmorskich mieścin, funkcjonuje tutaj okrągły rok. Jest to spowodowane bardzo bogatym zapleczem uzdrowiskowym, który zachęca kuracjuszy do odpoczynku, relaksu i sięganiu po zdrowie. Jednak nie tylko to przyciąga ludzi po okresie wakacyjnym. Piękne położenie, historia miejsca oraz te zabytki, to coś co jest godne zainteresowania.

Noclegi w Świnoujściu

Jak zatem sami widzicie, Świnoujście to bardzo dobry pomysł na udany wypad nad morze.  Potwierdza to również bardzo bogata oferta noclegowa. Organizując tani urlop, warto wziąć pod uwagę oferty znajdujące się pod hasłem tanie noclegi Świnoujście. Pod hasłem tym znajdziemy zarówno wygodne i przytulne kilkuosobowe apartamenty, jak i zapewniające komfort pokoje gościnne. Kwatery Świnoujście idealne na naszą kieszeń, oferują nam również niektóre domy wczasowe.

 

Dodaj komentarz