Plaża w Ustce.

Ustka

 

Miasto ? uzdrowisko. Jedno z ulubionych miejsc osób na emeryturze, ale i coraz chętniej odwiedzane przez młodych Polaków. Czym zasłużyła sobie Ustka na tak duże zainteresowanie? Bogatą historią? A może ciekawymi zabytkami ? jedno jest pewne ? jak jest morze, to i ludzie chcą tam jechać i wypoczywać, a przy tym dobrze się bawić oraz ? co oczywiste nie stracić majątku na noclegach. Zobacz czy wszystko to da się połączyć w jedną całość?

Położenie

Miasto mieści się w północnej części Polski. Dostęp do Morza Bałtyckiego wykorzystano na dwa różne sposoby ? by zachęcać ludzi z całego kraju do odwiedzenia, zaznania kąpieli słonecznej oraz odpoczynku. Drugim sposobem to port, który funkcjonuje od bardzo długich wieków.

Ustka mieści się w województwie pomorskim, powiecie słupskim ? bardzo korzystne położenie, a także obecność dróg i kolei powoduje, że osoby chcące wypocząć w mieście, mogą się do niego dostać bez większych problemów.

Historia

Według najstarszych źródeł mówiących o Ustce wynika, że miasto istniało już w XI wieku! Takim wiekiem nie może się pochwalić wiele miejsc w naszym kraju. Jednakże prawa mieszkańców były ustanowione bardzo, ale to bardzo późno.

Początkowo ludność zamieszkująca Ustkę była poddanymi mieszczaństwa oraz szlachty ze Słupska. Na ich rzecz musieli oddawać bardzo wysokie podatki, ale i wykonywać różne prace w ich mieście. Najważniejszą była pomoc w porcie ? jak wiadomo z historii, w tym czasie drogą morską zawiązywało się wiele rokujących interesów, swobodna wymiana towarów dawała duże możliwości, a także mieszkańcy mogli poznawać nowe produkty. Jednak była niezbędna pomoc przy rozładunku przesyłek, porządkowaniu, a także umieszczaniu towarów z powrotem na statek. Pracy było wiele, dlatego mieszkańcy Ustki nie narzekali na brak zajęć.

Miasto, które bardzo często działało ?na spółkę? ze Słupskiem (dzieje się tak po dziś dzień), często gościła przybyszów z różnych części Europy. Między 1329 a 1342 na ich ziemiach stacjonował Zakon Krzyżacki. Niespełna kilka lat później Niemcy pierwszy raz najechali na Ustkę, celem jej zdobycia. Jednak nie był to ostatni raz, kiedy mieszkańcy musieli się bronić przed intruzami. Okres wojny trzydziestoletniej ze Szwecją również zapisał się w historii miejsca.

Kluczowym momentem był okres II Wojny Światowej. W Ustce powstały plany rozbudowy portu przez Niemców, jednak nigdy nie doczekały się realizacji. Wtedy też miasto był z bardzo małym stopniu zamieszkane przez Polaków. Po zakończeniu działań wojennych obliczono, że zameldowanych jest zaledwie 266 Polaków (gdzie dzisiaj jest ich prawie 17 tysięcy!). Zaczęto rozwijać miejsce, przyłączając stację PKP oraz rozbudowując bazę noclegową.

Atrakcje

Ustka to przede wszystkim uzdrowisko ? przybywają do niej osoby, które mają problemy ze stawami, układem nerwowym czy chorobami serca i nadciśnieniem. W mieście funkcjonuje kilka uzdrowisk, które oferują różnego typu badania, rehabilitację oraz relaks. Jednak to nie wszystko, co ma do zaoferowania to miejsce!

Kolejnym istotnym elementem są dwa kąpieliska na terenie miasta. Spełniają one bardzo restrykcyjne wymogi, a więc zabawa w wodzie jest bezpieczna. Jednak poza morzem, piaszczystą plażą w Ustce są także zabytki, których historia sięga bardzo daleko.

Jednym z nich jest Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja, a także domki rybackie, piękne kamienice, warownia czy latarnia morska. Bez wątpienia nikt nie będzie się tutaj nudzić, a gdy pogoda nie będzie zachęcać do leżenia na plaży, jest tutaj co oglądać!

Ustka należy do miast, które coraz chętniej są odwiedzane przez nie tylko mieszkańców naszego kraju, ale również ludzi z zagranicy. Jest to spowodowane tym, że miejsce to jest bardzo zadbane, dba o swoje dziedzictwo, a baza noclegowa jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie. Łatwy dojazd, piaszczysta plaża ? czy można wymagać czegoś więcej?

Noclegi

Ustka to również bogata oferta noclegowa. Wśród licznych propozycji największą popularnością cieszą się oferty figurujące, jako tanie noclegi Ustka. Na jakie obiekty noclegowe mogą liczyć interesujący się nimi turyści? W pierwszej kolejności są to wygodne pokoje gościnne oraz malowniczo usytuowane ośrodki wypoczynkowe. W obu tych miejscach cena za nocleg rozpoczyna się od kwoty 30zł. W podobnej cenie znajdują się figurujące pod hasłem tanie kwatery Ustka coraz modniejsze ostatnimi czasy campingi.

Dodaj komentarz